UDRUGA KAPLJUČ

KlapaTAMARIN
"Izvanredne i homogene izvedbe nasih Tamarinki. Bravo! Osjetna velika pjevačka energija i poletnost. Dašak svježine, jednostavnost i šarma donose na pozornice. Užitak je slušati njihove interpretacije. Zvonke terce uigrane, ukrasi vješto izvođeni bez imalo težine. Alti vješto utkali svoje melodije u priču, kontrolirano, bez nepotrebnog pritiska, izvedbe su im „elastične“. Agogiku unisono ostvaruju.
Posebna vrijednost živi u klapi Tamarin"
- Stručni žiri klapskog festivala
B I O G R A F I J A
Ženska dalmatinska klapa Tamarin postoji od 1991. godine.
Sve je počelo u Vranjicu. Mjesto u Gradu Solinu. Ljudi su za vrijeme Domovinskog rata imali potrebu očuvati baštinsko hrvatsko blago klapsko pjevanje. Članice iz prve postave klape su često pričale o tome kako je Špiro Jurić, dobro poznat u klapskom svijetu kao jedan od najlipših glasova klapskih tenora, pomogao okupljanje ženske klape te kratko bio i u ulozi umjetničkog voditelja.
Klapske probe su se održavale u gradskom prostoru mjesta Vranjic kojem je inače specifikum kako ima puno muzikalnih i pjevačko talentiranih mještana.
2019. godine, zbog nemogućnosti daljnjeg korištenja radnog prostora, gdje je dugo godina održavala svoje klapske probe, klapa Tamarin se primorana seli u Dom kulture "Zvonimir" u centru Solina gdje nesmetano nastavlja svoj marljivi i vrijedni rad. Od tada samostalno djeluje u svojoj solinskoj udruzi kroz kulturni amaterizam u suradnji s glazbenim stručnjacima.
Uz poticanje umjetničkog stvaralaštva, primarno čuva i njeguje izvorno klapsko pjevanje upoznavajući domaću i međunarodnu javnost sa značajem klapskog pjevanja, hrvatskog jezika, dalmatinskog dijalekta, zavičaja i konobe, dočaravajući njihovo značenje nekada i danas.
Klapa je dobila ime po stablu dalmatinskog tamarisa koji ljudima pruža hlad i mir u vruća sunčana vremena, opirući se moru, burama i južini. Jednako se tako opiru vremenu i Tamarinke svojom ustrajnošću, kao jedna od najstarijih ženskih klapa s kontinuirano aktivnim djelovanjem. Sastav klape jednim je dijelom i pomlađen, ali s istim zadatkom očuvanja prepoznatljivog klapskog imena Tamarin bar još onoliko koliko do sada djeluje.
Uz razna medijska pojavljivanja (emisije, nastupi, intervjui i sl.), ističemo da je klapa Tamarin snimila i dokumentarni serijal za HRT o 50 godina Festivala dalmatinske klape – Omiš, sa sveobuhvatnom temom dalmatinske klape u suradnji s urednikom g. Zvonkom Varošanecom pod nazivom „Klapska pjesma od konobe do svjetske baštine“.
* * *
Klapa je snimila tri nosača zvuka;
1. „U ovome mistu“
2. „Majko ljubezniva
3. „Ma da si o' srebra“
Glazbeno-umjetnički voditelji klape Tamarin, kronološki:
1991-1992 Špiro Jurić – klapski prvi tenor
1992-1996 prof. Grgo Grubišić
1996-2001 prof. Terezija Čečuk Kusanović
2001-2007 prof. Duško Tambača
2007-2010 prof. Milivoj Rilov
2010-2015 prof. Antonela Pilić Burić
2015-2024 prof. Mirko Radan
Od 2024. dr.sc.Jelena Buble,prof. iz Trogira
Postava klape:
1. sopran Rosita Martić
2. soprani: Ana Remetin
Mariana Kraljević
Tonka Rožić
1. alti: Paula Filipi
Vasilija Kašić-Njeguš
2. alti: Senka Rubić
Radojka Jurčević
Ana Žižić

P R I Z N A N J A I N A G R A D E
Kroz svoja tri i poč desetljeća, klapa Tamarin je nastupala na mnogim eminentnim domaćim i svjetskim pozornicama, kroz razne humanitarne akcije, klapske smotre, sakralne koncerte i natjecateljske festivale, na kojima kontinuirano osvaja najprestižnije nagrade i priznanja, kojih je zaista mnogo u 30 godina rada, pa navodimo samo neke:
2003.
Na međunarodnom natjecanju zborova u Veroni „Festival di Verona“ (Italija) osvajaju zlato
2004., 2005. i 2006.
Sa poznatim tenorom Špirom Jurićem, nastupaju kao mješovita klapa na festivalu u Opuzenu, u okviru najvećeg klapskog festivala FDK Omiša i tri godine zaredom donose kući odličja. Takva vokalna kombinacija u tisku nazvana je „Povijesni nastup ženske klape s muškim tenorom“
2005.
Grad Solin klapi Tamarin dodjeljuje Nagradu grada iz zahvalnosti na očuvanju narodne baštine
2008. i 2009.
Na međunarodnom festivalu klapa Perast (Crna Gora) osvajaju zlatna mjesta
2009.
Na međunarodnom festivalu u Adventu, s nagradom Peter Ebena u Pragu (Češka) osvajaju zlato
2010.
Na međunarodnom festivaiu zborova „Tonnen 2000“ u Den Haagu (Nizozemska) osvajaju srebro
2017.
Na međunarodnom festivalu „World of Choirs“ u Toskani (Italija) postaju apsolutne pobjednice: osvajaju Grand Prix
2018.
U Omišlju (Hrvatska) na „Festival ženskih klapa – rozeta“ osvajaju zlato od stručnog žirija: Omišljansku rožicu i tako donose zlato u Dalmaciju kao prva pobjednička dalmatinska klapa u povijesti tog festivala
2018.
Na međunarodnom festivalu „Bratislava cantat ll“ u Bratislavi (Slovačka) osvajaju zlato
2018.
Gradonačelnik priređuje svečani prijem klape Tamarin u Gradu Solinu, povodom uspješnih rezultata koje Tamarinke opetovano ostvaruju već godine zaredom
2019.
Počimaju godinu sa osvajanjem čak dviju nagrada: zlato u svojoj kategoriji i posebnu nagradu za umjetničko vođenje klape koju su priskrbile za svoga voditelja, u Zagrebu na festivalu natjecanja u klapskom pjevanju „Delmata“
2019.
U Trpnju na Pelješcu osvajaju posebno im drago zlato: „Zlatnu kuhaču“ na 10. obljetnici glazbeno-kulinarske manifestacije Klapskog kužinavanja, predstavljajući jelo svoga solinskog lokaliteta kojeg su nazvale: „Bilo jednom u staroj Saloni…“ i predstavile stručnom gastronomskom žiriju, a ricetu su odabrale iz knjige "A šta ću danas kuvat" Mije Sesartić iz Medine kužine
2020.
Nastavljaju niz osvajanja nagrada na festivalu zabavne glazbe Melodije hrvatskog juga - Opuzen sa klaspkom skladbom "Pogledaj me (glazba i stihovi: Žana Sunara, aranžman: Vicko Dragojević) osvajaju priznanje "Posebna nagrada direktora Festivala"
2021.
Na 55. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš Tamarinke nastupaju sa novom klapskom skladbom "O jubavi serenada" (glazba: Jure Martić, stihovi: Pjero Mirić, aranžman: Vicko Dragojević) koja se nalazi na nosaču zvuka „55. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2021. (Nove skladbe)“ kojeg izvode razni izvođači, a koji je osvoijo najprestižniju nacionalnu glazbenu nagradau Porin kao najbolji album klapske glazbe (producentski ga potpisuju Dušan Šarac i Mijo Stanić).
Revijalni dio te natjecateljske večeri novih skladbi posvećen je 30. obljetnici kontinuiranog djelovanja klape „Tamarin“ kada joj je ravnatelj Mijo Stanić uručio poklon plaketu sa grbom grada Omiša za iznimni 30 ljetni doprinos klapskom pjevanju i dugogodišnjem sudjelovanju na Festivalu koji broji ukupno 23 nastupa Tamarinki, osvojenih zlatnih nagrada od stručnog žirija dvije godine zaredom, jedne bronce također od stručnog žirija i jedne prve nagrade publike
Iste večeri 2021.
Vokalistica klape, Tamarinka Ana Žižić, od omiškog Festivala nagrađena je individualnom plaketom grba Grada Omiša za preko 40 godina osobnog doprinosa klapskom pjevanju i sudjelovanju na Festivalu
2025.
Osvajanju srebro i svojoj kategoriji i, u Zagrebu na festivalu natjecanja u klapskom pjevanju „Delmata
B A Š Ć I N S K I M E M E N T O K L A P E T A M A R I N:
Na rođendanskoj 30. obljetnici djelovanja klape, Tamarinke su pripremile svoj cjelovečernji samostalni koncert u sklopu programa manifestacije 26. Solinsko kulturno ljeto 2021. koji je održan u suradnji sa Arheološkim muzejom Split u čarobnom dvoru zgrade Tusculum na Manastirinama u Solinu, poznatom arheološkom kompleksu parka Starine gdje je nekoć živila antička Salona kao glavni grad rimske provincije Dalmacije.
Koncert je realiziran uz podršku Grada Solina, Splitsko-dalmatinske županije te partnerske suradnje sa gradskom institucijom: Javna ustanova u kulturi "Zvonimir" iz Solina.
Gosti svečanog koncerta, bili su njihovi dragi prijatelji iz solinske muške klape Delmati i prijateljica klape Mia Sesartić (novinarka Slobodne Dalmacije i spisateljica) koja je čitala citate iz svoje knjige “Solin sve u šešnest“, a koji su primarno svojim prisustvom a zatim nastupima i dirljivim poklonima uveličali proslavu. Voditeljica koncerta bila je Ines Nosić.
S obzirom na veliki odaziv auditorija, zbog čega se na koncertu tražila stolica više, rodila se ideja da se koncert nastavi nizom i narednih godina. Kako bi uzvratile ljubav svojoj brojnoj publici, Tamarinkama je namjera koncert pokloniti Solinu u znak zahvale na dugogodišnjoj suradnji i podršci, sa željom da primarno svojim sugrađanima, a i ostaloj javnosti, predstavi zdravi vid zabave, kako kroz sadržaj našeg zavičajnog dalmatinskog identiteta bašćinske klapske pjesme, dalmatinske konobe, tako i kroz prikaz hrvatskog jezika i dalmatinskog dijalekta te potičući umjetničko stvaralaštvo u ovo moderno vrijeme.
Svaka edicija koncerta je ujedno osmišljena i za prijatelje i suradnike klape Tamarin u ulozi gosta koncerta, kojima se želi dati priliku kako bi predstavili svoj rad i vještine, ne samo klapske ili vokalne, niti isključivo glazbene, već i druge kulturno-umjetničke i izvedbene izričaje.
U vrijeme 30. obljetnice rada klape Tamarin svijetom zavladala virusna pandemija uslijed čega se dvije godine koncert nije mogao održavati. Međutim, 2024. godine stvaraju se uvjeti za realizaciju prve edicije koncerta kojeg tada nazivaju "Bašćinski memento klape Tamarin".
Kako se Tamarinke preko tri desetljeća trude očuvati tradiciju izvornog klapskog pjevanja sa željom da se ta baština prenese i na mlade, sasvim je logično i svrhovito da im je gosti prve edicije koncerta bila upravo dječja klapa Matačićevi slavuji iz Omiša kojoj je umjetnički voditelj Mijo Stanić, prof.
I tako kreće priča o njihovom kulturno-glazbenom baštinskom mementumu kojemu je cilj iz godine u godinu postati tradicionalan.
![]() Sa cvrčkom na grani oleandraPjesnička večer "Ča pod Perun" u ljetnikovcu Cindro, Podstrana | ![]() Advent u PresidentuTamarinke u Božićnom ruhu | ![]() Dalmatinske gracijeKoncert Zorice Kondže i klape Tamarin | ![]() Zavičajne boje DalmacijeNa Kruniku klapa piva |
---|---|---|---|
![]() Grand Prix u ToskaniMeđunarodni festival u Italiji | ![]() Dalmatinski dvoriFestival klapskih majstora - Trogir | ![]() Kad zapiva klapaSmotra klapa u Kučinama, na Kruniku | ![]() Prijateljstva kroz pismuNovi Vinodolski - klape Puntape i Tamarin |
![]() Pobjednice u OmišljuFestival ženskih klapa - Omišljanska rrozeta |